Inflace děsivě narůstá, investoři hledají řešení

domů / BLOG / Inflace děsivě narůstá, investoři hledají řešení
Inflace děsivě narůstá, investoři hledají řešení

Inflace děsivě narůstá, investoři hledají řešení

Inflace v České republice v posledních měsících výrazně roste. Spotřebitelské ceny se meziročně navýšily o 3,4% a v USA inflace dosáhla děsivých 5%. Nic nenasvědčuje tomu, že by v brzké době měla být situace lepší.

Takto vysoká inflace překvapuje téměř všechny. Od investorů přes bankéře a to nejen v Česku. Centrální banky sice mají snahu inflaci částečně řídit a držet na únosné míře, ale jak můžeme na současné situaci vidět, nedaří se jim.

Bankéři často používají tvrzení, že mírná míra inflace je pro ekonomiku prospěšná. Ovšem co znamená slovo “mírná”? A především jak inflaci vnímají nejen investoři, ale také všichni, kteří si spoří? Když meziročně jejich úspory ztrácejí nekontrolovaně hodnotu?

Hnacím motorem inflace jsou defakto spotřebitelé. Ti se však paradoxně často chovají tak, že růst cen ještě přiživují, což jsme mohli vidět právě v USA, kdy hranice inflace dosáhla hodnoty 5%!

 

Jak se tedy efektivně inflaci bránit?

Odpovědí jsou investice. Většina lidí se jich bojí, mají pocit, že jim nerozumí nebo že jsou pro ně příliš velké či nebezpečené. Ano, je dobré si udělat malý průzkum, než se do investování vrhneme a je dobré investovat do toho, čemu rozumíme, v co věříme a nebo co má dlouhodobě prokazatelné výnosy. Jako začínající investor se vždy dívejte spíše do minulosti a sledujte skutečný vývoj toho, do čeho hodláte investovat, spíše než abyste věřili slibům o “jistém” výnosu do budoucna.

Snaha o rychlé zbohatnutí často přináší vysokou míru rizika a dokonce možnost o úspory přijít. Takovým příkladem mohou být právě moderní kryptoměny.

Malé výnosy zas nestíhají pokrýt ani míru inflace. Dobrým příkladem může být váš spořící účet v bance, kam si spoříte nebo jste odložili své úspory. Na tom vydělává především banka, která díky vašemu kapitálu dále investuje a vám dá tak malý roční výnos, že úspory díky inflaci i tak ztrácejí na hodnotě.

Pokud hledáme řešení jistoty, měli bychom se podívat po něčem, co historicky vždy fungovalo, drželo hodnotu a kolísání hodnoty nebylo tak výrazné. Ano, výnosy nebudou pravděpodobně nijak závratné, ale budou téměř jisté a především zajistí vaše úspory proti každoročním nárustům inflace. Mezi nejběžnější investice v této oblasti patří komodity v podobě drahých kovů jako je zlato nebo stříbro. Ty zná téměř každý. Méně známou variantou investování jsou například diamanty, jejichž ložiska postupně ubývají a dá se tak očekávat spíše růst cen. Speciální kategorií jsou pak investiční diamanty, jejichž hodnota už nejspíše nebude pro drobné střadatele svých úspor, nicméně pro dlouhodobé zhodnocení volného kapitálu mohou být velmi vítanou variantou. Historický vývoj jejich cen je dlouhodobě skutečně příznivý a v dobách krize jejich hodnota často naopak roste oproti většině známých způsobů investování formou fondů a bank.

“Svět jednoduchých výnosů se v dohledné době podle předpovědí nevrátí, zatímco inflace je tu teď a sežere všechny, kteří se proti ní nezajistí nějakým výnosem”, uvedl ekonom Bartoň.

 

Zde několik dat z ČSÚ zveřejněných ke dni 10.8.2021:

  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za 12 posledních měsíců proti průměru 12 předchozích měsíců.
  • červenec 2021: 2,8 %
  • Datum zveřejnění: 10.08.2021
  • Průměrná roční míra inflace – jedná se o hodnotu téhož ukazatele v prosinci daného roku.
  • rok 2020: 3,2 %
  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku.
  • červenec 2021: 3,4 %
  • Datum zveřejnění: 10.08.2021
  • Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen k předchozímu měsíci vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci.
  • červenec 2021: 1,0 %

 

* Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku.

 

Zdroj dat a grafů: ČSÚ