Syntetické diamanty vyráběné pomocí chemické depozice z plynné fáze (CVD), by mohly změnit svoji barvu po delší době vystavění různým světelným formám, varuje středisko Gemological Science International (GSI).
Při testování 2 karátového CVD diamantu společnost GSI vystavila kámen vysoce výkonným ultrafialovým paprskům, během kterých se diamant pohyboval v rozmezí od téměř bezbarvé až k modré barvě. Modré zbarvení zůstalo nezvykle déle i navzdory předchozímu uložení na týden do trezoru, vysvětlila společnost GSI.
Ačkoli je známo, že diamanty vyráběné pomocí CVD mění barvu při silném ultrafialovém osvětlení nebo při extrémním horku, obvykle se po 30 minutách až jedné hodině přímého slunečního záření vrátí do výchozího zbarvení. U uvedeného kamene výše změna trvala dvě a půl hodiny, než se vrátil do svého standardního odstínu. To je výstrahou, že může docházet u CVD diamantů ke změnám barev i při běžném použití.
„Když je nosíte venku, může se barva diamantu vyrobeného pomocí CVD měnit i při jemných expozicích elektromagnetických záření. Například se může jednat o paprsky na slunné pláži či pod speciálním UV světlem v nočním klubu.“
„Když je nosíte venku, může se barva diamantu vyrobeného pomocí CVD měnit i při jemných expozicích elektromagnetických záření. Například se může jednat o paprsky na slunné pláži či pod speciálním UV světlem v nočním klubu,“ řekl hlavní informační pracovník GSI Nicolas Del Re.
Kameny mění barvu díky fotochronismu, což je proces, při kterém elektrony v defektech diamantu CVD způsobují změnu energetického stavu. Tím je ovlivňován způsob, jakým je barva absorbována ve viditelném spektru, vysvětlila organizace.
„Důrazně se doporučuje, aby všechny CVD diamanty vyráběné v laboratořích, byly umístěny do světelného boxu s plných spektrem barev po dobu nejméně 30 minut, než se budou dále roztřiďovat podle jednotlivých barev,“ dodal Del Re.
Foto: Examining a CVD diamond. (Gemological Science International)