Investování do diamantů v době, kdy vše ostatní padá.

domů / BLOG / Investování do diamantů v době, kdy vše ostatní padá.
Investování do diamantů v době, kdy vše ostatní padá.

Investování do diamantů v době, kdy vše ostatní padá.

Ekonomika a především burza zaznamenala v posledních týdnech výrazné otřesy a to díky omezením vyplývajícím z dnes už defakto celosvětového problému viru COVID-19. Rizikovější investoři v tuto chvíli pravděpodobně sledují propady, zatímco konzervativnější typy sledují tento vývoj trhu poměrně klidněji. Hlavním rozdílem je totiž komplexní přístup k problematice investování. Rád bych se proto podíval na investiční možnost, kterou v době růstu možná ne každý využije, ale v době ekonomického propadu je tím nejsilnějším prvkem v jeho investičním portfoliu a u kontroverznějších investorů může tvořit velkou část portfolia právě z důvodu jistoty.

 

Bavíme se o investování do drahých kamenů. Říká se, že jsou diamanty, které mají především zdobit, a pak ty, které mají uchovávat majetek. A tyto diamanty je od sebe třeba odlišit. Prsten s drahokamem jistě udělá radost nejedné ženě, ale to ještě neznamená, že je to drahý kámen vhodný k investování. Diamanty, vhodné pro uchování majetku totiž po většinou do šperků nepatří, pokud se nejedná o naprostý unikát jako jsou královské klenoty nebo šperky na zakázku. U takových diamantů můžeme sledovat totiž z dlouhodobého hlediska pouze růst cen vhledem k jejich vzácnosti. Například společnost Rio Tinto, vlastnící australský důl Argyle v nedávné době vydala informaci, že její diamanty představované ve vzácném Argyle Tender narostly za posledních 19 let na hodnotě o více než 500%. Taková informace už pravděpodobně většinu z vás může přivést k myšlence, že takový drahý kámen by byl ideální součástí investičního portfolia. Chování těchto drahých kamenů na burze totiž neovlivňují politické, přírodní či ekonomické katastrofy v takovém měřítku, jako ostatní aktiva. Podobně se pak chová snad pouze zlato jako surovina, ale ani to nedosahuje takové stability. Částečně lze srovnávat chování těchto diamantů na burze také s uměním s tím rozdílem, že má menší volatilitu a tudíž i zde se jeví bezpečněji.

 

Pro srovnání přikládám graf, kde je toto chování patrné:


Proč tomu tak je?


Adamas – nepřemožitelný. To je v přírodě diamant, čistý uhlík, nejtvrdší známý nerost. Stejně nepřemožitelně působí také diamanty jako investice. Bez rizika to ale samozřejmě nejde. Diamant byl mezi drahými kameny vždy nejmenovaným králem. Má lepší fyzikální vlastnosti jako tvrdost, nejvyšší index lomu světla, nejvyšší tepelnou vodivost a je také odolný proti kyselinám. Základem hodnoty diamantu jsou 4C. Abychom o diamantu jako o investici mohli uvažovat, musí kamen splňovat v co nejvyšší míře právě tato 4C. Jde o cut, colour, clarity a carat – v překladu tedy brus, barva, čistota a hmotnost v karátech. Diamant má tyto své parametry vyznačeny na certifikátu, které mohou vydávat pouze renomované a celosvětově uznávané společnosti. (HRG, GIA). Z důvodu bezpečnosti obchodování s diamanty jsou často prodávané zatavené folii spolu s malou kopií tohoto certifikátu. Důležitý je také certifikát původu.

 


Na jak dlouho?


Investiční diamant rozhodně nepovažuji za nástroj jakékoliv investiční spekulace. Jde o dlouhodobou investici s puncem jistoty, která pomůže podržet hodnotu majetku v době, kdy vše ostatní selhává. Pokud začneme zvažovat zařadit toto aktivum do svého portfolia, musíme počítat s tím, že nebudeme toto aktivum prodávat minimálně v následujících třech až pěti letech. Zároveň možná nebude tato investice také pro každého, protože investice pod 250.000 Kč z mého pohledu prakticky nemá smysl. Za nižší částku totiž neseženete dostatečně kvalitní diamant, abychom ho mohli považovat za investiční. Rád bych také zdůraznil, že ani diamanty se nevyhýbají poklesu cen a je třeba sledovat dlouhodobý horizont místo krátkých úseků. Při nákupu tohoto aktiva je také důležité počítat s tím, že hodnota se udává vždy v dolarech a tudíž tuzemskou hodnotu může příznivě či nepříznivě ovlivňovat kurz měny.


Jaký diamant vybrat?


Fenoménem v této oblasti jsou v posledních letech právě barevné diamanty. Pokud čtete můj blog už delší dobu, mohli jste si přečíst, jak jsou které barvy vzácné a proč tomu tak je. V krátkosti přidám malé srovnání. Na 1 barevný diamant připadá přibližně 10.000 vytěžených diamantů. Mezi nejvzácnější pak řadíme růžové, červené a modré diamanty.

 

Níže pak přidávám pro sorvnání další graf, kde můžete vidět chování právě růžových diamantů na burze: