Argyle
Diamantový důl Argyle patřící společnosti Rio Tinto se nachází v oblasti East Kimberley na odlehlém severu západní Austrálie. Důl Argyle je čtvrtým největším výrobcem diamantů na světě podle objemu. Je to jediný známý významný zdroj růžových a červených diamantů, kterých produkuje více než 90% z celé světové nabídky. Kromě toho poskytuje velkou část dalších přirozeně zbarvených diamantů, např. v barvách šampaňská, koňak a také vzácné modré diamanty. 21. června 2015, po více než 11 letech a 42 kilometrech tunelování, byl oficiálně dokončen vývoj podzemní jeskyně Argyle.
Když v roce 1969 začalo hledání ložiska v západní Austrálii, nikdo jistě nepředpokládal, že zde vznikne nejvýznamnější důl co do objemu těžby diamantů na světě. Přestože první ložiska byla nalezena až 10 let po zahájení pátracích prací, hledání se vyplatilo. Už v roce 2008 bylo z dolu Argyle vytěženo více než 600 milionů karátů (přibližně 120 tun) diamantů. Nic však netrvá věčně a těžba ekonomicky rentabilních kamenů v dole se blíží ke konci.
Tento konec samozřejmě zahýbe s cenami diamantů po celém světě a ostatní doly pokryjí dosavadní celosvětovou produkci diamantů jen částečně. Úbytek produkce v roce 2020 můžeme očekávat přibližně ve výši 21 milonů karátů.
Foto: Rio Tinto
Aikhal
Důl Aikhal je další z největších diamantových dolů na světě, a to především v Rusku, kde se nachází, přesněji v severovýchodní části země. Podle společnosti Rough & Polished má důl roční výrobní kapacitu až 1,3 milionů karátů. Audit v roce 2012 potvrdil, že důl obsahuje celkem 14 milionů karátů kamenů a může obsahovat až dalších 54 milionů karátů.
Těžba v Aikhalu začala v roce 1961. O 36 let později, v roce 1997, dosáhl povrchový důl konstrukční hloubku 230 metrů, kdy byl povrchový důl dočasně uzavřen a byla vybudována podzemní těžební část.
Podle majitele a provozovatele dolu Alrosa dnes hlavní část výroby diamantů divize Aikhal pochází z největšího otevřeného dolu Alrosa - Jubilee.
Alrosa oznámila letos v dubnu 2019 plány na investici 10 miliard rublů ($156,7 mil. dolarů), aby prodloužila životnost podzemního dolu Aikhal o dalších 10 let.
Nyurba
Nyurba je povrchový důl, který se nachází 200 km severozápadně od ruského města Nyurba. Je ve vlastnictví společnosti Alrosa a je provozován divizí „Nyurba mining and processing“.
Důl se skládá ze tří ložisek: Nyurbinskaya Pipe, Botuobinskaya Pipe a Maiskoye Kimberlite Body. Dohromady se v nich nacházelo v červenci 2018 132,75 Mct odhadovaných a pravděpodobných rezerv.
V ložisku Nyurbinskaya se těží metodou povrchové těžby a jeho současná hloubka dosahuje 345 metrů a plánovaná je stanovena na 750 metrů. Těžba v tomto ložisku byla zahájena v roce 2000. Ložisko Botuobinskaya leží 3 km jižně od ložiska Nyurbinskaya. Odstraňování nadloží v dole bylo zahájeno v roce 2014 a výroba začala v roce 2015. Kimberlitové ložisko Maiskoye leží 3 km jižně od ložiska Botuobinskaya. Těžba je teprve plánována a měla by být zahájena v roce 2022 metodou povrchové těžby.
Foto: Alrosa
Venetia
Diamantový důl Venetia, který se nachází 80 km od Musiny v provincii Limpopo v Jižní Africe, měl od prosince 2018 více než 92,4 Mct diamantových rezerv. Venetia je největší diamantový důl v Jižní Africe. V roce 2018 vyprodukoval 4.2 Mct diamantů.
Důl se skládá z dvanácti kimberlitových ložisek. Je vlastněn a provozován velice známou společností De Beers a funguje již od roku 1992. Očekává se, že provoz na otevřeném lomu bude pokračovat až do roku 2021, poté se přejde na podzemní těžbu. Aktuální hloubka těžení dosahuje 450 metrů a pokrývá 3,8 hektarů.
Očekává se, že životnost tohoto dolu bude ještě více jak 31 let. Výkopové práce kvůli podzemnímu těžení byly zahájeny v roce 2013 a poklesový tunel dosáhl v roce 2018 hloubky 2400 metrů. Očekává se, že výroba z podzemního dolu bude zahájena v roce 2022.
Foto: De Beers
Jwaneng
Diamantový důl Jwaneng v Botswaně je povrchový důl, který se nachází 260 km jihozápadně od Gabarone. V prosinci 2018 bylo odhadováno, že se v dolu nachází pravděpodobné zásoby diamantů v počtu 166,6 Mct.
Důl je ve vlastnictví společnosti Debswana Diamond Company, kterou vlastní z 50% De Beers a z 50% vláda Botswany. Z hlediska hodnoty je Jwaneng považován za nejbohatší diamantový důl na světě. Důl je v provozu od roku 1982 a představuje až 70% příjmů Botswany. Společnost provozuje celkem čtyři diamantové doly v Botswaně.
Současná hloubka těžení je 400 metrů. V současné době probíhá v Jwanengu hlavní projekt rozšíření nazvaný Cut-9, jehož cílem je prodloužit životnost dolu nejméně do roku 2034.
Foto: GRID Arendal
Ekati
Důl Ekati se nachází v regionu Lac de Gras na severozápadním území Kanady. V provozu je od října 1998 a je to první povrchový a zároveň podzemní důl v zemi, který začal s těžbou. Je vlastněný a provozovaný společností Dominion Diamond Mines a odhaduje se, že jeho současné a prokazatelné zásoby jsou 105,4 Mct dle reportu z ledna 2017.
Těžební aktivity během počátečních let vývoje byly soustředěny na šest povrchových ložisek s názvy Beartooth, Fox, Koala, Koala North, Misery a Panda a také na podzemní ložiska s názvy Koala, Koala North a Panda. Koala, Lynx, Misery, Pigeon a Sable jsou aktuálně jediná ložiska, která jsou v současné době v provozu.
Důl vyprodukoval 67,8 Mct v lednu 2017. Životnost dolu je odhadována až do roku 2034, ale zároveň je naplánován vývoj dalších ložisek s názvy Fox Deep a Jay, které by prodloužily životnost dolu až do roku 2042.
Foto: JCK online