Krach německého karetního poskytovatele Wirecard
Desetitisíce zablokovaných karet českých uživatelů, blokované účty asi 40.000 klientů tuzemské společnosti Twisto, problémy pro společnosti Fidoo a eKasa. To vše způsobil pád společnosti Wirecard. A v celé Evropě jde o miliony blokovaných karet. Britský regulační úřad odejmul bankovní licenci tomuto poskytovateli kreditních karet poté, co odhalil rozsáhlé falšování tržeb a společnost se nyní nachází v insolvenci. V rozpočtu této společnosti chybí neuvěřitelných 50 miliard korun, které vykazovali ve svém účetnictví. Německá státní rozvojová banka KfW může díky pádu společnosti Wirecard přijít o 100 milionů eur (2,4 milardy Kč). Wirecard dluží věřitelům bezmála čtyři milardy eur.
Celkově tedy k této kauze v číslech:
- Chybí přes 50 miliard Kč
- Dluh téměř 4 miliardy EUR (více než 100 miliard Kč)
Kauza Arca Capital
Současná a stále probíhající kauza s investiční skupinou Arca Capital je tématem, které nyní sledují nejen média, ale především téměř 2000 věřitelů. O její krizi se začalo mluvit teprve koncem loňského roku, kdy na sebe podala insolvenční návrh.
Kde proběhne soud?
Zatím není jasné, kde proběhne soudní řízení s touto investiční skupinou. Přestože sídlo společnosti bylo po celou dobu od založení na Slovensku, hlavní akcionář firmy Rastislav Velič se snaží o soudní řízení na území České republiky. Naopak bývalý spolumajitel firmy Pavol Krúpa usiluje o soud na Slovensku.
Jaký vliv má místo, kde soud proběhne?
Jednání v ČR údajně není snahou obejít požadavky slovenských zákonů, podle kterých by skupina musela i nezajištěné věřitele uspokojit alespoň z 50%. Přesto je toto taktizování dosti nepřehledné amohlo by dojít ke zneužití české legislativy právě na úkor věřitelů.
Celkově tedy k této kauze v číslech:
- Dluh dle návrhu celkem 18,6 miliard Kč téměř 2000 věřitelům
- Jen v ČR jde o 13 miliard Kč
- Jediným zajištěným věřitelem je J&T Banka